FESTIVAL PROGRAM

 May 15-20, 2017


MAY 15, MONDAY


 15.00 FESTIVAL OPENING CEREMONY

Moscow State University of Education

Malaya Pirogovskaya 1-1. Room 10 («Frunzenskaya» Metro station).

  (Free entrance with passport or student card)

ROSSE FROM ZAGRAD

Macedonia, 2015, 48 min, 12+

Vladimir Bocev


18.00 FESTIVAL PROGRAM OPENING at CDC

Center of Documentary Cinema

Zubovsky bulvar, 2 («Park Kultury» Metro station)

 (Tickets: http://cdkino.ru)

ROARING ABYSS

Ethiopia / Spain / UK, 2015, 86 min, 12+

Quino Piñero


MAY 16, TUESDAY


15.00 SPECIAL PROGRAM

Institute of Ethnology and Anthropology, Russian Academy of Sciences

Leninsky prospect 32 a, 18st floor, Small Hall («Leninsky prospect» Metro st.)

To pass you should register by mail roman.ignatiev@gmail.com

 

PRESENTATION KURBAN AND CEREMONIES WITH MASKS: TWO CEREMONIES OF MODERN TRADITIONAL CULTURE OF MACEDONIANS

Vladimir Bocev

 

 16.00 DEBUT COMPETITION

Moscow State University of Education

Vernadsky prospect 88, Concert Hall («Yugo-Zapadnaya» Metro station)

 (Free entrance with passport or student card)

CITY PLAY

Egypt, 2015, 31 min, 12+

Paloma Yáñez Serrano

 SOLARIS

Estonia, 2015, 25 min, 12+

Pavel Borecky

LINKED TO INK

Austria, 2016, 15 min, 12+

Jörg Oschmann and Iris Omari Ansong

BOXGIRLS

Spain, 2016, 19 min, 12+

Jaime Murciego

REBIRTH

Russia, 2015, 30 min, 12+

Irina Grishina


19.00 INFORMATION PROGRAM

Center of Documentary Cinema

Zubovsky bulvar, 2

(Tickets: http://cdkino.ru)

 

WE ARE CUBA

Germany, 2015, 90 min, 16+

Annett  Ilijew


MAY 17, WEDNESDAY


16.00 DEBUT COMPETITION

Moscow State University of Education

Vernadsky prospect 88,  Concert Hall

(Free entrance with passport or student card)

 

TO WORK IS TO GROW

Norway, 2015, 30 min, 8+

Léa Klaue

GEZOINDELACH

Israil,  2015, 28 min, 12+

Efrat Berger

THE FEEL OF HISTORY

Indonesia, 2017, 33 min, 12+

Lise Zurne

MEMORY

Russia, 2016, 20 min, 12+

Mariya Soboleva

DEBUT COMPETITION RESULTS ANNOUNCEMENT

 


19.00 INFORMATION PROGRAM

Center of Documentary Cinema

Zubovsky bulvar, 2

(Tickets: http://cdkino.ru)

 

FLÂNEURS – STREET RAMBLES

Canada, France, 2016, 79 min, 16+

Matthew Lancit


MAY, 18, THURSDAY


16.00 SPECIAL PROGRAM

Institute of Asian and African Studies, Lomosov Moscow State University

Mohovaya 11, Room 128 («Okhotny ryad» Metro station).

To pass you should register by mail shifrin.oleg@rambler.ru

 

BETWEEN ISLAM AND THE SACRED FOREST

Germany, USA, 2016, 52 min, 12+

Martin Gruber, Frank Seidel

 


 16.00 INFORMATION PROGRAM

Moscow State University of Education

Vernadsky prospect 88, Concert Hall («Okhotny ryad» Metro station).

(Free entrance with passport or student card)

HIGH SCHOOLING

Italy, 2013, 50 min, 12+

Michele Trentini

LIVING WITH BOKO HARAM 

Norway, 2016, 38 min, 16+

Trond Waage, Mouzamou Ahamadou


17.00 INFORMATION PROGRAM

Center of Documentary Cinema

Zubovsky bulvar, 2

(Tickets: http://cdkino.ru)

 

DAMIANA KRYYGI

Argentina, 2015, 94 min, 16+

Alejandro Fernández Mouján


MAY, 19, FRIDAY


 16.00 INFORMATION PROGRAM

Moscow State University of Education

Vernadsky prospect 88 Concert Hall

(Free entrance with passport or student card)

 

THIS HIGH WILLOW

Tajikistan, 2016, 40 min, 12+

Orzu Sharipov, Galina Rodionova

HAYING TIME

Russia, 2016, 46 min, 12+

Evgeny Aleksandrov, Elena Danilko

HOLY FRIDAY IN HUAYNAMOTA

Russia, 2016, 30 min, 12+

Alexey Obukhov


19.00 INFORMATION PROGRAM

Center of Documentary Cinema

Zubovsky bulvar, 2

(Tickets: http://cdkino.ru)

 

THE BRIDE OF THE NILE

France, 2015, 63 min, 16+

Edouard Mills-Affif


20 MAY, SATURDAY


14.00 INFORMATION PROGRAM

Center of Documentary Cinema

Zubovsky bulvar, 2

(Tickets: http://cdkino.ru)

 

 HOTEL SPLENDID

Italy, 2016, 90 min, 16+

Mauro Bucci

THE MASS

Czech Republic, 2016, 32 min, 16+

Michal Pavlásek, Ivo Bystřičan


FULL PROGRAM WITH DESCRIPTIONS AND FOTOGRAFIES

Comments are closed.